Bismil’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Bismil Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Özel bir lokantada düzenlenen kutlama programı canlı müzik eşliğinde hazırlanan çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bismil Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen kutlama programına Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkanı Turgay Gülenç ve Eşi Hanımefendi Figen Gülenç, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Kızılkaya, Kamu kurumlarda çalışan bayanlar, Aile destek merkezindeki kursiyer bayanlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Telekonferans ile Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na bağlanarak konuşma yapan Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkanı Turgay Gülenç, Günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunarak kadına yönelik istihdamın artırılması konusunda önemli adımlar atıldığına dikkat çekti.

Konuşmasını sürdüren Başkan Gülenç, “ Günümüzden 161 yıl önce Amerika da tekstil işçisi kadınların eşit işe eşit ücret ödenmesini talepleri dikkate alınarak tüm dünya da ve ülkemiz de kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlamak için bir arada olmaktan memnuniyetimi ifade etmek istiyorum”, dedi.

 

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Etkin Bir Mücadele Veriliyor

Bizler Kadın ve erkeğin bir bütününün iki eşit ve vazgeçilmez olduğunu belirten Başkan Gülenç,” Cinsiyetler arası adaleti şiar edinen bir dinin mensupları olarak kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun içi çabalıyoruz.

Ülkemizde bu temel inanç ve çabayı destekleyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Kıymetli eşi hanımefendi Emine Erdoğan himayelerinde güzel gelişmeler yaşanmaktadır. Hükümetimizin öncü çalışmaları sayesinde kadına yönelik şiddetine karşı etkin bir mücadele gerçekleşmektedir. Kadın istihdamındaki engeller kaldırmakta, kadın girişimciliği özendirici teşvikler çoğalmaktadır. En önemlisi toplumun huzuru ile bütünlüğü güçlenmesi yönünde politikalar yürütülmektedir.  Bismil başta olmak üzere Sayın Valimizin hassasiyetleri ve talimatları çerçevesinde bu konularda gerekli çalışmalar Kaymakamlığımız ve bağlı kurumlar ile Belediyemizin tüm imkânları vasıtasıyla yürütülmekte olup hatırı sayılır bir mesafe kat edilmiştir”, ifadelerini kullandı.

 

Kadın Okuma Yazma Oranını Artırılması Konusunda Mücadelemiz Devam Ediyor

Kadınların okuma yazma oranını artırılması konusunda mücadele ettiğini ifade eden Başkan Gülenç” Özelikle eğitim yoluyla her geçen gün okuryazar olmayan kadın oranları azaltmakta, Türkiye ve Dünya standartlarına yaklaşılmakta aynı zamanda sosyo-kültürel ve ekonomik hayatta katılımın gitgide arttığı bilinçli kadın sayımız yüzümüzü kızartan rakamlardan yüzümüzü ağartan rakamlara doğru hızla ilerlemektedir.

Bu uğurda başta her zaman yanımızda olan olağanüstü vizyonuyla önümüzde bir fener gibi yolumuzu aydınlatan Sayın Valimiz, Hanımefendileri olmak üzere ve en büyük destekçim kıymetli eşime, kurumlarımızın değerli yönetici ve eğiticilerine şükranlarımı sunmayı bir borç bilirim, şeklinde konuştu.

Belediye personelleri tarafından katılımcılara karanfil takdim edildi. Konuşmanın ardından canlı müzik eşliğinde verilen yemek ile program devam etti. Kadınlar arasında yapılan ödüllü kura çekimin ardından kadınalara çeşitli hediyeler verildi.

Ayrıca Bismil Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü tarafından ilçenin farklı noktalarında yolda geçen kadınlara karanfil verildi.