Bismil’de Binlerce Vatandaş 15 Temmuz İçin Tek Yürek Oldu

Bismil Kaymakamlığı ve Belediyenin ortaklaşa organize ettiği 15 Temmuz Şehitlerini Anma. Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında düzenlenen etkinliklerde ilçe protokolü ve vatandaşlar ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde kutlandı.

Etkinlikler kapsamında 15 Temmuz akşamı saat:21:00’de başlayan program gece geç saatlere kadar Hükümet konağı önünde binlerce vatandaşlarımız ile beraber coşku ve neşe içerisinde kutlandı.

Hükümet konağı önünde saat 21:00’de başlayan etkinliğe, Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkanı Kerem Süleyman Yüksel, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, Askerlik Şube Başkanı Alper Akçe, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Boyacıoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş, STK temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı. Vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile geldikleri alanda kurulan sahneden okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından dua etti. Herhangi bir parti bayrağının olmadığı alanda, Türk bayrakları ile kırmızı beyaza büründü.

 

Program İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Etkinlikte konuşan Başkan Yüksel, ” 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi etkinliğine hoş geldiniz. 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında bugün sabah ilçe protokolü ile beraber aziz şehitlerimizin kabirlerini ziyaret ettik, dua ettik sonrasında öğle namazı müteakip Merkez Camisinde şehitlerimizin ruhuna mevlidi şerif okutuldu. 15 Temmuz 2016 gecesini olanca sıcaklığıyla bizlere hatırlatan fotoğraf sergimizi açtık ve şimdi meydanlardayız”, diye konuştu.

 

Türkiye’deki geçmiş yıllarda yapılan darbelerden söz eden Başkan Yüksel, “Biz kökleri çok derinde olan bir devletiz. 100 yıl insanlar için çok uzun bir süre olabilir ama devletler için çok kısa bir ömür. Türkiye Cumhuriyeti devleti de çok genç bir devlet ve bu kısa ömürde maalesef çok darbeler sığmış çok fazla hainliklere tanıklık etmiştir. Post modem darbe,  muhtıralar,-e muhtıralar hepsi kısa zaman da şahitlik ettik”, dedi.

 

Başkan Yüksel “15 Temmuz bir işgal girişimidir”

15 Temmuz darbeden çok bir işgal girişimi olduğunu belirten Başkan Yüksel, ” 15 Temmuz öncekilerden farklı kılan bir özellik vardı, o gece sadece bir darbe girişimi değildi darbe girişimi ötesinde işgal girişimidir.  Önceki darbeler muhtıralarla milli iradeye demokrasiye kastedilmiştir ancak 15 Temmuz gecesinde milli birliğimize beraberliğimize sadece demokrasimize değil milletimize istiklalimize ve istikbalimize kast edildi. Ancak unuttukları bir şey vardı ki o da iman dolu göğüslerini siper eden ve hayasızca akına dur diyen bir milletimiz vardı. 15 Temmuz ihanet gecesi olarak başladı ancak şükürler olsun ki milletimizin feraseti milletimizin cesaretiyle bir destana dönüştü,” diye konuştu.

Başkan Yüksel, ”Rabbim milletimize aynı acıları bir daha yaşatmasın, milletimizin birliğini, dirliğini daim eylesin, terör örgütlerine ve onun uzantılarına fırsat vermesin. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar ihsan etsin, bu anlamlı gecede bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize şükranlarımı arz ederim” dedi.

 

Daha sonra Yazar Talha Uğurluel’in darbeler tarihi üzerinde yaptığı güzel konuşmasından dolayı Başkan Yüksel tarafından plaket taktim ederek konuşmalarından dolayı Yazar Talha Uğurluel’e teşekkür etti. Bölgesel amatör maçında birinci olan 15 Temmuz Gençlik ve Spor kulübüne madalyaları vermek üzere sahneye gelen kulüp sporcularına Başkan Yüksel tarafından madalya vererek genç sporculara başarılar diledi.

 

15 Temmuz Gecesi Bismil’de Neler Yaşandı Belgeseli

Etkinlikte, 15 Temmuz 2016 gecesinde Bismil’de neler yaşandı adlı belgeseli ile izleyenleri tekrar o geceyi hatırlatarak duygu dolu anlar yaşandı. Program İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş’un duasıyla devam ederken, Bismil’de ki tüm camilerde, 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıl dönümü dolayısıyla sela sesleri yükseldi. Saatler 00.13’ü gösterdiğinde, tıpkı 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminde olduğu gibi tüm camilerden sela okundu. Etkinlik camilerde okunan salanın ardından sona erdi.