Bismil’de Gökyüzü Keşfi Başlıyor

Bismil Belediyesi bir ilke daha imza atarak uzay ve gökyüzü ile ilgili birçok etkinliği tek çatı altında buluşturan, meraklılarına da araştırma imkânı sunacak “Mobil Planetaryum “u hizmete açtı.

Zaman zaman farklı okul bahçelerinde açılacak olan ve son teknolojiye sahip cihazlarla donatılan planetaryum ile çocuklar ve gençler, temel astronomi bilgilerini öğrenebilecek.

Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkanı Turgay Gülenç tarafından açılışı yapılan Mobil Planetaryum hizmeti ile Bismilli çocuklar, evrenin derinliklerine yolculuk yapmasını ve uzay bilimleri ile ilgili bilgilere daha rahat ulaşmasını sağlayacak.

Evrenin Derinliklerine Heyecanlı Yolculuk Bismil Belediyesinin Planetaryum’unda

“Planetaryum “de güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsü özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtılıyor.

Üç boyutlu enteraktif gösterimlerle hem ilçe halkına hem de tüm öğrencilerimize heyecanlı bir yolculuk yaşatacak olan planetaryum da, gökyüzü ve astronomi hakkında sunumlar da planlanıyor. Ayrıca planetaryum için özel hazırlanan filmlerle çocukların temel astronomi bilgilerinin gelişmesine yardımcı olunuyor.

 

Dünyayı Çocuklarımıza ve Gençlerimize Tanıtıyoruz

Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkanı Turgay Gülenç, bölgedeki ilk planetaryum’un çocuklar ve gençlerin doğru bilgiyle yetişmesi açısından önemli olduğunu belirtti. Başkan Gülenç, “Tarihin en büyük gök bilimcilerini çıkarmış medeniyetin torunları olarak içinde bulunduğumuz bilgi çağında, insanlık tarihi kadar eski ve merakla araştırılan uzay ve gökyüzü ile ilgili bir çok etkinlik ve imkanı öğrencilerimizle buluşturduk. Ecdadımızın dünyaya yön çizen bilgi ve birikimini gelecek kuşaklara aktarmak, çocuklarımızın ve gençlerimizin dünyayı anlaması, araştırması ve geleceğini doğru bir hedefle şekillendirmesi için, onlara bölgede ilk olan Planetaryum’u kazandırdık. Değerlerine bağlı, öğrenmeyi, okumayı ve araştırmayı seven geleceğin en başarılı uzay bilimcilerinin bu topraklarda yetişme umudu ve çabasıyla eğitim alanında yaptığımız çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.