Bismil’de Mehmet Akif Ersoy Anıldı

İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü dolayısıyla Yavuz Selim İlkokulun da bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe, Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkanı Turgay Gülenç, Bismil Askerlik Şube Başkanı Yüzbaşı Alper Akça, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Boyacıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş, Ak Parti Bismil İlçe Başkanı Mehmet Kızılkaya, HÜDAPAR Bismil İlçe Başkanı Ali Bilmez ile Kamu Kurum müdürleri, vatandaşlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Bismil Anadolu Lisesi Müdürü Osman Sülün;” Okulumuz Bismil Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz. Her milletin tarihinde derin izler bırakmış önemli şahsiyetler bulunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy da Türk milletinin tarihinde ve gönlünde taht kurmuş büyük bir şahsiyettir. Mehmet Akif Ersoy sadece İstiklal Marşı’mızın yazarı değil, o aynı zamanda Türk milleti için “Vatan, millet, bayrak, özgürlük ve bağımsızlık kavramlarının karşılığıdır. O sadece bir şair değil, Kurtuluş Savaşı’nı 10 kıtaya 41 dizeye sığdırarak milli mücadeleyi en mükemmel bir şekilde dile getiren şahsiyettir. Bu nedenle milletin dili, sesi olan Akif’in hayatının bilinmesi ve her fırsatta dile getirilmesi yetmez, o toplumun her kesimi tarafından örnek alınması da gereken mümtaz şahsiyetlerdendir. Sözlerimi Mehmet Akif Ersoy’un da söylediği gibi “Allah bir daha İstiklal Marşı’nı yazdırmasın.” dileğiyle noktalamak istiyorum. Herkese teşekkür eder saygılarımı sunuyorum” dedi.

Günün anlam ve önemine ilişkin öğrenciler tarafından okunan şiirler sonrasında, Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafında organize edilen 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy anma ile ilgili olarak ilkokul ortaokul ve liseler arası; şiir, resim ve kompozisyon dallarında yarışmalara katılan 350 öğrenci arasında ilk 10’a giren ve dereceye giren öğrencilere  Belediye Başkanı Turgay Gülenç tarafından çeşitli hediyeler verildi. Öğrencilerle çekilen hatıra fotoğrafından sonra program sona erdi.