Bismil’in İçme suyu kirli iddialarına DİSKİ’den Açıklama

Bazı sosyal medya sitelerinde Bismil İlçesinde içme sularının kirli olduğu ve vatandaşlarımızın sudan kaynaklı hastalıklar nedeni ile hastanelere başvurduğu yönünde yer alan haberler ve paylaşımlar nedeniyle Bismil Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve DİSKİ Bismil Şube Müdürlüğünü harekete geçirdi.

 

Son günlerde bazı sosyal medya sitelerinde Bismil ilçe merkezinde içme sularının kirli olduğu ve vatandaşlarımızın sudan kaynaklı hastalıklar nedeni ile hastanelere başvurduğu yönünde haberler ve paylaşımlar yer almıştı. Bu paylaşımlar üzerine DİSKİ Bismil Şube Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

DİSKİ Bismil Şube Müdürü Erdal Altunç tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi.  Bismil ilçe merkezinde vatandaşlarımıza verilen içme suları Genel Müdürlüğümüz laboratuvarlarında ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından rutin olarak kontrol edilmekte ve bakiye klor ölçümleri yapılmaktadır. Buna göre sular içilebilir nitelikte bulunmaktadır.

Ayrıca su kirliliği konusunda DİSKİ Bismil Şube Müdürlüğümüze adrese dayalı bir başvuru yapılmamıştır. Bu nedenle su kirliliği konusunda yapılan söz konusu paylaşımların gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.

Bu konuda adrese dayalı başvuru yapılması halinde ekiplerimizce gerekli kontrol, analiz ve ölçümler ivedi olarak yapılmaktadır. Kamuoyunu olumsuz etkileyecek bu tür haber ve paylaşım yapanlar hakkında yasal yollara başvurma hakkımızın saklı tutulacağının bilinmesi hususunu; Kamuoyuna saygıyla arz ederiz. İfadelerine yer verildi.