Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu  Bismil’de İlk Mısır Hasadına Katıldı.

Bismil’de  mısır hasadı tarla günü etkinliği düzenlendi. Hasat etkinliğine; Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen, Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, kamu kurum müdürleri, çiftçiler ve davetliler katıldı.

       
Bismil’de  mısır hasadı, Vali Münir Karaloğlu’nun katılımıyla ‘Tarla Günü’ etkinlikleri kapsamında Bismil ilçesine bağlı kırsal Üçtepe Mahallesi’nde başladı. Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ve çok sayıda çiftçinin katıldığı hasatta, Vali Karaloğlu, biçerdövere binerek ilk hasadı yaptı.Hasadın ardından konuşan Vali Karaloğlu, bölgenin tarım potansiyelinin önemine değindi. Vali Karaoğlu, mısır hasadının yapıldığı Bismil ilçesinin Diyarbakır’ın en önemli tarımsal üretimi merkezi olduğunu söyleyen Vali Karaloğlu, “Şu an dünyanın en verimli topraklarının bulunduğu Yukarı Mezopotamya’dayız. Bu toprakta ne ekerseniz onun misliyle size veren topraklar. Aşık Veysel, ‘benim sadık yarım kara topraktır’ diyor. Tarih boyunca insanlığa kucak açmış, bereketli topraklar, bizim aşkla, bir yar gibi baktığımız topraklar bu topraklardır” dedi.

Verim 1800 Kiloya Kadar Çıkıyor


‘Vali Karaloğlu, Türkiye’de mısır üretiminin dekar başına verimlilik ortalamasının 950 kilo olduğunu ve bu oranın Bismil’de bin 800 kiloya kadar çıktığını ifade ederek, şunları söyledi: “Bismil ilçesinde 1990’lı yıllardan bu yana mısır tarımı yapılmaktadır. İlk defa bu tarlada bu bölgede mısır üretimi demo olarak başlamış. Bugün geldiğimiz noktada 2019-2020 yılları arasında sadece Bismil’de mısır üretimine baktığımızda geçen yıl 93 bin dekar alanda yapılırken, bu yıl 162 bin dekara yükselmiş durumda. Diyarbakır genelinde ise 380 bin dönüm tarlada mısır tarımı yapıldı. Türkiye’de mısır üretiminin dekar başına 950 kilogram verimlilik ortalaması var ama Bismil’de bu ortalamanın bin 150 kilo olduğunu görüyoruz. Ama bilinçli çiftlerimiz, emeğini, alın terini aşkını tarlasına aktaran çiftçilerimiz bin 800 kilograma kadar çıkarabiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mısır üreticilerine çok ciddi destekleri var. Şu an ton başına 30 lira destekleme veriliyor. Dönüm başına çiftçimize mazot ve gübrede ise 29 liralık destekleme var.”‘ dedi.

Mısır hasat programının ardından Vali Karaloğlu heyetle beraber Üçtepe mahallesinde bulunan  Akyıldızlar Badem Evi’ ni ziyaret etti.

Open chat
Size nasıl yardım edebilirim?