Bismil Belediyesinden Kadınlar İçin Taziye Evi

Bismil Belediyesinden Kadınlar İçin Taziye Evi

Bismil Belediyesinden Kadınlar İçin Taziye Evi

Bismil Belediyesince Ulutürk ve Dicle Mahallesi'nde kadınlar için taziye evinin inşasına başlanıldı.

Bölgede önemli gelenek ve göreneklerden sayılan taziyelerin daha nezih ortamlarda kabul edilmesi amacıyla çalışmalarını yürüten Bismil Belediyesi, kırsal ve kent merkezinde yapımını tamamladığı erkek taziye evlerinin yanı sıra kadınlara da özel taziye evleri de yapıyor. Bismil Belediyesi’nin birçok alanda çalışma yürüttüğünü dile getiren Bismil Belediye Eşbaşkanları Gülşen Özer ve Orhan Ayaz, taziye geleneğinin önemli olduğunu belirtti. Taziye sahiplerinin acılı günlerinde misafir ağırlamak ile uğraşmamaları gerektiğine dikkat çeken Eşbaşkanlar, şunları kaydetti: “Halkımız gelenek ve göreneklerine bağlıdır, eskiden süre gelen taziye geleneği hala da sürdürülüyor. Kırsal ve merkez mahallelerde erkekler için çok sayıda taziye evi yapılırken kadınlar için ise Geç kalınmış bir hizmet ama kısa sürede Belediye imkanlarımızla merkez ve kırsal'da Kadın taziye evleri yapacağız.” dediler.

Ulutürk Mahallesi Muhtarı Resul Aydın, mahallelerinde ilk kez kadınlar için tam donanımlı taziye evi yapıldığını söyledi. Taziye evinin 3 katlı katlı olduğunu, taziye evinde yemekhane, salon ve çay ocağı bulunduğunu anlatan Aydın, taziye evi için belediyeye teşekkür etti.

Dicle Mahalle Muhtari Mehmet Gökalp ise; Daha önce kadınlar için taziye evi olmadığı için sıkıntı yaşandığını ifade eden Gökalp, "Allah razı olsun. Herkes bu hizmetten memnun ve katkı sağlayan Belediye Eşbaşkanlarımız'dan çok memnunlar." diye konuştu.

WhatsApp Destek